5 nejlepších sportovních doplňků pro zlepšení výkonu

Cvičíte, běháte, trénujete, ale furt chcete víc? Chcete zvýšit svoji výkonnost? Tak se pojďme podívat na některé ze sportovních doplňků, které vám k tomu možná pomohou. 

Obsah článku

Kofein

Kofein patří mezi nejvíce stimulační látky. Většina z nás ho konzumuje v podobě kávy a to hlavně díky jeho schopnostem zvyšovat bdělost a udržovat pozornost v průběhu pracovního dne. Avšak ani sportovcům se nevyhne! Jedná se o stimulant, který je užitečný jak při aerobních, tak i anaerobních aktivitách. Nejenže snižuje pocit únavy a pomáhá zlepšit výkon, také redukuje bolest v průběhu cvičení, zvyšuje oxidaci tuků a stimuluje uvolňování endorfinů během tréninku. Běžná jednorázová dávka kofeinu se pohybuje okolo 200 mg nebo 3-6 mg/kg tělesné hmotnosti zhruba 30 – 45 minut před výkonem. 

Kreatin

Kreatin monohydrát zařazuje spousta sportovců a není se čemu divit. Mezi jeho hlavní účinky a zároveň i benefity patří zvyšování zásob fosfokreatinu ve svalech, což vede k rychlejší regeneraci, rychlejšímu nárůstu produkce ATP a zlepšení anaerobního výkonu. Tento doplněk stravy je především spojován se silovými a rychlostními sporty, zejména díky podpoře růstu svalové hmoty, objemu a síly, ovšem v posledních letech se ukazuje, že má skvělý vliv na zvýšení výkonnosti i u vytrvalostních aktivit. Jeho doporučené dávkování se pohybuje v rozmezí 3-5 gramů za den. 

Beta alanin

Pokud hledáte doplněk, který zvýší vaši fyzickou výkonnost beta alanin může být tou správnou volbou. Nejenže dokáže urychlit regeneraci, díky zvýšenému obsahu karnosinu ve svalech, čímž odbourává snadněji a rychleji vedlejší produkty metabolismu, ale také oddaluje únavu, což vede k tomu, že jsme schopni cvičit déle a stále intenzivně. Beta alanin je vhodné suplementovat alespoň 2 týdny v dávce 4-6 gramů za den. Je lepší tuto dávku rozdělit na dvě menší, abychom předešli nepříjemnému brnění v končetinách. 

Rybí tuk

Ačkoliv se někomu může zdát, že do toho seznamu rybí tuk nepatří, nebo má pocit znechucení, jen když název slyší, díky vnucování v dětství, opak je pravdou a své místo má zde zaslouženě! Rybí tuk je totiž skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou velice klíčové a důležité při procesu regenerace našeho organismu. Navíc rybí tuk obsahuje dvě esenciální mastné kyseliny, konkrétně EPA a DHA, které podporují zdravou reakci těla na zánět po cvičení, což může pomoci snížit bolestivost svalů po cvičení, kterou pociťujeme nejen pár hodin po výkonu, ale i v řádu několika dnů. A to samozřejmě vede k možnostem dalších tréninkům v požadované intenzitě. Zároveň jsou omega 3 mastné kyseliny důležité pro budování a udržování svalů. 

Protein

Čím více a déle zatěžujeme naše tělo, tím je pro něj regenerace důležitější! A jaký doplněk je se svalovou regenerací a obnovou nejvíce spojován? Ano, je to syrovátkový protein! Všichni víme, že bílkoviny představují základní stavební kámen naší svalové tkáně a jsou klíčové při obnově, růstu a udržování svalové hmoty, a proto zkrátka musí být zajištěn jejich dostatečný přísun bílkovin, a to zejména po tréninku, jelikož konzumace bílkovin neboli proteinů zvyšuje a podporuje proces proteosyntézy a pomáhá nám se rychle zotavit, takže budeme dříve připraveni na další tréninkovou jednotku!

Další doplňky

Mezi další skvělé suplementy lze řadit multivitamínové nebo multiminerálové formule, které jsou důležité a nepostradatelné při řadě procesů v našem těle. Nesmíme zapomenout ani na železo, jehož nedostatek je spojován s nahromaděnou únavou a nedostatečnou regenerací. Ani zařazením vitamínu D nešlápnete vedle! Jeho dostatkem předejdete svalovým zraněním a únavovým zlomeninám. Příjem antioxidantů by rovněž měl být zajištěn. V tomto případě by ovšem měl převládat příjem ze stravy a to zejména z ovoce a zeleniny. Jako poslední ještě zmíníme nitráty, které snižují požadavky organismu na kyslík, což se pozitivně podepisuje na vytrvalostních schopnostech sportovce. 

Závěrem

Každý jedinec je individuální, dělá jiný sport, má jiný metabolismus a organismus, a proto i výběr suplementů a doplňků stravy je zcela individuální záležitost. Při výběru je důležité brát v úvahu odlišné potřeby a cíle jedinců, stejně jako dodržovat správné dávkování a sledovat reakce organismu. Určitě je i nutno podotknout, že volba a zařazení doplňků může mít na sportovní výkon velký dopad, samozřejmě spíše pozitivní, ale při špatné kombinaci, dávkování a jiných faktorech i negativní, proto pečlivě a s rozumem zvažte jejich začlenění, a vždy se nejdříve poraďte se svým trenérem nebo rovnou odborníkem! 

ZDROJE:

Publikováno
V rubrikách Strava

Od Sára Čelišová

Studentka ekonomie a marketingu, která se od dětských let věnuje sportu a zdravému životnímu stylu. Zajímají mě témata jako investování, podnikání, online a AI. Volný čas ráda trávím cestováním, tancem, a když jsou u toho moji přátelé nebo rodina, je to pro mě nejlepší kombinace. Ráda zkouším nové věci, vzdělávám se a prostě objevu svět!