9 zábavných a efektivních kardio cviků

Kardio cvičení je základním stavebním kamenem workout režimu. Nejenže podporuje zdraví srdce, ale také pomáhá spalovat kalorie a zlepšuje celkovou kondici.

Proč dělat kardio?

Kardio cvičení je důležité pro:

 • Zlepšení kardiovaskulárního zdraví
 • Zvýšení výdrže
 • Efektivní spalování tuků a kalorií
 • Zlepšení nálady a snížení stresu

Pokud jste začátečník, je důležité začít pomalu a postupně zvyšovat intenzitu. Věnujte pozornost svému tělu a nepřetěžujte se.

Kardio cvičení do fitka

1. Skákání přes švihadlo

Skákání přes švihadlo je vynikající pro koordinaci a vytrvalost. Je to také skvělý způsob, jak spálit mnoho kalorií v krátkém čase.

2. Tabata

Tabata je forma intervalového tréninku, která střídá krátké periody intenzivní aktivity s krátkými obdobími odpočinku. Je to rychlý a efektivní způsob, jak zlepšit fitness.

Skládá se z 20 sekund intenzivní aktivity následovaných 10 sekundami odpočinku.

3. Stoupání po schodech

Stoupání po schodech je jednoduché, ale velmi efektivní cvičení, které můžete provádět téměř kdekoli – buď před fitkem, v paneláku nebo na stairmasteru. 🙂

4. Dřepy s výskokem

Zpestřete si trénink výbušnými dřepy s výskokem. Udržujte rovná záda a nechte první pohyb vycházet z kyčlí. Po dřepu následuje výskok, při kterém se snažte dosáhnout co největší výšky. Toto cvičení je skvělé pro posílení nohou a zároveň je intenzivní formou kardia.

5. Jumping Jacks – panák

Tento jednoduchý, ale účinný cvik známý jako „skákací panák“ rozproudí krev a zahřeje celé tělo. Začněte s nohama a rukama u těla a při výskoku roztáhněte nohy a ruce nahoru. Rychlým tempem opakujte pro maximální kardiový efekt. Panáka můžete spojit třeba s vysokými koleny, poskakováním na místě nebo dřepy s výskokem.

6. Mountain Climbers

„Horolezec“ je ideálním cvikem pro posílení středu těla, nohou a ramen. V pozici planku s dlaněmi pod rameny střídejte dynamickým pohybem kolena k loktům. Pro extra výzvu přitáhněte koleno šikmo k opačnému lokti a zapojte šikmé břišní svaly.

7. Burpees (Angličák)

Angličák je komplexní cvik, který zapojuje celé tělo. Začněte ve stoje, přesuňte se do mírného dřepu, pak do pozice pro klik, a zvedněte se zpět do výskoku s rukama nahoře. Tento cvik je náročný, ale zároveň extrémně efektivní pro celkové posílení a kardiový trénink.

8. Dřep s Hodem Míčem o Zeď

Tento cvik vyžaduje dobré koordinace a přesnost. Začněte s míčem v rukou, udělejte dřep a při návratu do stoje hoďte míč o zeď. Chyťte ho a opakujte. Tento cvik nejen posiluje svaly, ale také zlepšuje reflexy a koordinaci.

9. Výstupy na bednu či židli

Výstupy na bednu jsou skvělým cvikem pro posílení dolní části těla, a můžete je provádět i doma s použitím obyčejné židle. Tento cvik cílí na vaše stehna, hýždě a lýtka, a zároveň může sloužit jako efektivní kardiovaskulární aktivita. Dbejte na to, aby byla bedna nebo židle stabilní, ať se vám nic nestane.

Další kardio aktivity

Běh

Běh je klasické kardio cvičení, které můžete provádět kdekoli. Zkuste intervalový běh pro zvýšení intenzity.

Cyklistika

Jízda na kole, ať už venku nebo na stacionárním kole, je skvělým způsobem, jak posílit nohy a zlepšit kardiovaskulární zdraví.

Plavání

Plavání je šetrné k tělu a zároveň poskytuje vynikající kardiovaskulární trénink.

Tanec

Tanec je zábavný a efektivní způsob, jak se dostat do formy. Existuje mnoho různých tanečních stylů, které mohou posloužit jako skvělé kardio cvičení.

Informace pro efektivní kardio

 • Pravidelnost: Snažte se cvičit alespoň 3-5krát týdně
 • Intenzita: Upravujte intenzitu podle své kondice a cílů.
 • Rozmanitost: Střídejte různé typy cvičení, abyste se nenudili a zapojili různé svalové partie a skupiny.

Jak na kardio cviky?

 • Zahřátí: Před cvičením vždy zahřejte své tělo, aby se předešlo zraněním.
 • Technika: Zaměřte se na správnou techniku, abyste maximalizovali účinky cviku a zabránili zraněním.
 • Variace: Pravidelně střídejte cviky a zvyšujte jejich intenzitu, aby váš trénink zůstal výzvou.
 • Odpočinek: Ujistěte se, že mezi jednotlivými sériemi a cvičeními máte dostatek odpočinku.
 • Konzistence: Pro dosažení nejlepších výsledků buďte v tréninku konzistentní a zapojujte kardio cvičení do svého rutinního plánu.

S těmito tipy a cviky budete na cestě k lepší kondici a zdraví. Nezapomeňte však poslouchat své tělo a přizpůsobit trénink svým individuálním potřebám a cílům.

Klíčová součást tréninku

Kardio cvičení je klíčové pro zdravý životní styl. Vyzkoušejte různé typy cviků, abyste našli, co vám nejvíce vyhovuje, a nebojte se experimentovat s novými metodami, jako je kardio Tabata. Pamatujte na pravidelnost, dbejte na správnou techniku a poslouchejte své tělo. Buďte konzistentní a brzy uvidíte výsledky!

Publikováno
V rubrikách Pohyb

Od Petr Krauz

Podnikatel, milovník cestování s blogem Krauzovinacestach.cz a amatérský sportovec. Zajímám se o zdravou výživu, biohacking, ze sportů mám rád cyklistiku (trailbike), lyžování, vysokohorskou turistiku a cvičení ve fitku.