Kdy začít cvičit po porodu

Po porodu je tělo ženy pod značným stresem a vyžaduje dostatek času k regeneraci. Návrat ke cvičení může být klíčový pro zlepšení fyzického i psychického zdraví, ale je důležité, aby byl tento proces zahájen opatrně a v pravý čas.

Poslechněte lékaře

Doporučení: Před zahájením jakéhokoliv cvičení po porodu by měla žena cvičení konzultovat se svým lékařem nebo lékařkou, aby získala informace o vhodném typu a intenzitě cvičení. 

Opuštění porodnice

Během prvních týdnů po porodu by si žena měla zejména odpočinout a regenerovat. Cvičení může být v této fázi omezeno na lehké a krátké procházky, které nepředstavují velkou zátěž pro tělo.

Běžné cvičení po šestinedělí 

Většina žen může zahájit mírné cvičení po ukončení šestinedělí, pokud byl porod bez komplikací. 

Vhodné jsou tyto aktivity:

  • jóga
  • pilates
  • protahování
  • chůze

Čtete: Tipy na cviky s gymnastickým míčem

Posílení pánevního dna 

Posílení svalů pánevního dna by mělo být po porodu prioritou. Cvičení zaměřená na pánevní dno mohou pomoci při léčbě inkontinence a dalších problémů spojených s porodem.

Cviky na posílení pánevního dna

  • pozice kočky
  • překřížení nohou ve stoje
  • přitahování nohou k hrudníku
  • pozice na čtyřech

Strava a hydratace 

Správná výživa a dostatek tekutin jsou základem dobré regenerace ženského těla. Strava bohatá na živiny a vitamíny poskytuje energii potřebnou pro cvičení, pro správnou regeneraci svalů a v případě, že kojíte tak také pro kojení. Při kojení určitě nezačínejte s žádnými drastickými dietami.

Cvičení s dítětem 

Pro maminky, které nemají možnost navštěvovat posilovny, existují druhy cvičení, které mohou provádět doma s dítětem. Tato cvičení mohou být zábavná a posilující pro oba. Zkuste se podívat na internet, zda se ve vašem městě nepořádá cvičení pro maminky s dětmi.

Péče o duševní zdraví 

Fyzická aktivita může mít pozitivní dopad na duševní zdraví ženy po porodu, to napomáhá ke snižování úrovně stresu a zlepšování nálady. Vhodná cvičení mohou zahrnovat jógu, meditaci nebo procházky na čerstvém vzduchu.

Poslech těla 

Je nesmírně důležité, aby žena po porodu naslouchala svému tělu. Pokud pocítíte bolest nebo nepohodlí během cvičení, měla byste okamžitě cvičení přerušit.

Zahájení cvičení po porodu by mělo být procesem, který respektuje jedinečnost každého těla. Poslech odborných rad, správná strava, hydratace a postupné zvyšování intenzity cvičení jsou klíčové pro zdravý návrat k fyzické aktivitě po porodu.

Rozhodně na sebe s ničím nespěchejte, vaše vysněná postava vám nikam neuteče. 

Od Gofit.cz

Redakce magazínu Gofit – autoři, kteří milují sport na rekreační i vyšší úrovni.